جلوه ي مصاحبه اي در مصاحبه اي

چند هفته‌اي هست كه براي تحقيقي به مطبوعات و بيشتر نشريات ادبي دهه‌هاي 40 و 50 و 60 و 70 رجوع مي‌كنم. در اين چند وقت زماني كه نشريات و روزنامه‌هاي سال‌هاي مختلف را تورق و غور مي‌كنم به مطالب جالبي بر مي‌خورم كه از خط سير اصلي كارم جداست اما آنها هم كنار مطالب مرتبط با كارم اسكن يا كپي يا رونوشت برداري مي‌كنم.

در اين ميان به مطالبي در هفته نامه تماشا سال 1351 [به بعد] برخوردم كه اين مطالب بيشتر از مرحوم منوچهر آتشي بود. او در آن سال‌ها به معرفي و گاهي نقد آثار شاعران و نويسندگان مي‌پرداخته. زمان تورق اين مطالب فكر مي‌كردم كاش زمان داشتم ـ شايد بعدا به دست بياورم ـ كه بنشينم و اين مطالب را هم گرد آوري كنم و خط مشي و نوع نگاه و نثر و دايره واژگاني آنها و چند شاخصه ديگرشان را كالبد شكافي كنم. به قطع مي‌گويم اگر بي غرض كار كنيم به نتايج خوبي خواهيم رسيد. [چه من و چه هر كس ديگري كه اين كار را بكند.]

يادداشت‌هاي آتشي را كه نگاه مي‌كردم به يادداشتي از ايشان با تيتر : «شاعري كه با غوغا آمد و با آرامش به سرودن ادامه داد» بر خوردم كه ديداري با كيومرث منشي‌زاده بود. اين مصاحبه زماني برايم جلوه بيشتري پيدا كرد كه چند روز بعد از خواندن آن در تماس تلفني كه از سوي سيامك بهرام پرور صورت گرفت و به رد و بدل كردن صحبت‌هاي خوبي راجع به انواع نقد و اينكه چرا از بعضي نقد‌ها ـ مثل نقد ستيزه حو ـ  بيشتر در ايران استفاده مي‌شود، شذ؛ صحبتي هم از منشي‌زاده و شعر «غزل» او به ميان آمد. و اتفاقا اين شعر هم توسط آتشي انتخاب و كنار مصاحبه چاپ شده بود. ديدم هم فال است و هم تماشا، كه شما هم اين مصاحبه را و ا ين شعر را بخوانيد.

 

 مصاحبه با منشي راده - مرحوم منوچهر آتشي          مصاحبه با منشي زاده - مرحوم منوچهر آتشي

 

پ ن 1 :‌ راجع به صحبت ما در باره شعر «غزل» با سيامك بهرام پرور تماس بگيريد، چرا كه او در باره موضوعي در آن شعر حدود دو سال فكر كرده است و در آخر باز در باره آن با خود منشي‌زاده صحبتي كرده. و در صحبت ما هم او متكلم بود و من شنونده و به ذهن بسپار.

پ ن 2 : براي خواندن مصاحبه تصوير‌ها را save و بعد مطالعه كنيد. تصاوير در اندازه واقعي در حافظه كامپيوتر شما ذخيره مي‌شود. و اگر نشد به  ۱ و ۲  مراجعه كنيد.

/ 1 نظر / 13 بازدید
ساره گودرزي

سلام خوب هستيد؟ كم پيدا شده‌ايد ... ياد حضور سبزتان گرامي .