تضادهايی که طراحش من شدم ...

زمان زيادي از مشخص و تأئيد شدن طرح جلد كتاب «بر جاده‌هاي آبي سرخ» نگذشته بود كه حامد كني، مدير توليد انتشارات روزبهان خبر نزديك شدن انتشار «تضادهاي دروني» نادر ابراهيمي را هم داد. البته خبرش را داشتم كه ارشاد مجوز كتاب را داده است. اما اينكه روزبهان كي مي‌خواهد منتشر كند را نمي‌دانستم.

كني راجع به طرح جلد كتاب صحبت كرد و به من گفت تا چند طرح بزنم، او علاوه بر صحبت‌هايي كه با هم انجام داديم پرينت اوليه كتاب را هم به من داد تا بخوانم و با فضاي داستان‌ها آشنا شوم.

دو روز فرصت داشتم. خواندم و راه رفتم. در دو روز دو يا سه مرتبه كتاب را خواندم و بعد از هر داستان طول اتاق 3 متري‌‌ام را راه رفتم و راه رفتم و راه رفتم و گاهي فكر كردم.

پروسه توليد يك طرح جلد آغاز شد. همان روزها پي گير آثار نادر ابراهيمي در نشريات دهه‌ي 50 هم بودم. چند داستان كتاب تضاد‌ها را در نشريه تماشا ديدم. داستان‌ها با طرح‌هاي قباد شيوا منتشر مي‌شد. طرح‌هايي زيبا و تأثير گذار. آنها را با مساعدت مسئولين كتابخانه مجلس عكس گرفتم و ساعت‌ها نگاه كردم.

در ذهن و گاهي با نرم افزار‌هاي گرافيكي طرح‌هايي را امتحان مي‌كردم. چند روز بعد ـ شايد كمتر از يك ماه بعد ـ متوجه شدم كه با حدود 30 طرح رو به رو شده‌ام. با حامد كني نشستيم و دانه به دانه نقد كرديم و انتخاب. از ميان انتخاب‌ها 2 يا 3 طرح را پذيرفتيم. با مشورتي كه با جلال فهيم هاشمي مدير مسئول انتشارات روزبهان كرديم به دو، سه طرح ديگر نيز رسيديم و همه طرح‌ها را براي خانم ابراهيمي ارسال كرديم.

ديدند. دو طرح را پسنديدند. ما در اين فاصله باز هم طرح زديم. حدود 15 طرح ديگر. آنها هم بررسي شد و بالاخره به دو طرح رسيديم.

من راهي سفري بلند شدم و كارهاي صفحات داخلي كتاب انجام شد. برگشتم و باز طرحي ديگر را امتحان كردم.

بالاخره با 46 طرح در شوري كه ميان خانم ابراهيمي، همسر نادر ابراهيمي و جلال فهيم هاشمي، مدير انتشارات روزبهان و حامد كني، مدير توليد انتشارات و من انجام شد، به طرح حاضر رسيديم.

باري!

حالا كه كتاب منتشر شده است از طرح جلد بيشتر از قبل راضي هستم.

بي ترديد از خانم ابراهيمي و جلال فهيم هاشمي و حامد كني براي همكاري‌ها و همراهي‌هايشان سپاسگزارم.

 

پ.ن 1 :‌ لازم مي‌دانم از علي عباس نژاد  تشكر مي‌كنم. اميدوارم كتاب او هم به زودي منتشر شود.

پ.ن 2 : نمايي از طرح جلد را مي‌توانيد در وبلاگ «فريم‌هاي من» به آدرس www.Fereim.Blogfa.Com ببينيد.

 

 

/ 3 نظر / 9 بازدید
بارانی

تبريک.

بارانی

تبريک.

سيد عليرضا شمس نيا

سلام وبلاگ خوبی دارید من نبز با مطلب دانشگاه تهران، پانصد و سي ‌و يكم دنيا در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم .